Menu search-web

FILOSOFIE

K čemu je člověku v 21. století ovládaném technologiemi a umělou inteligencí filosofie? Čím se vlastně filosofie zabývá a co dělají filosofové? Na otázky odpovídá filosofka TEREZA MATĚJČKOVÁ. 

O TEREZE

Tereza Matějčková je česká filosofka a vysokoškolská pedagožka. V současné době pracuje jako odborná asistentka pro obor filosofie na Ústavu filosofie a religionistiky Filosofické Fakulty Univerzity Karlovy. Příležitostně spolupracuje s českými médii (například Česká pozice), některé své přednášky nahrála také na YouTube. Je členkou redakční rady Filosofického časopisu, spolupracovala s nakladatelstvím ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ. Věnuje se také recenzování knih a překladatelství.

PŘEDNÁŠKA

Krátká přednáška rozptýlí předsudky mnoha dnešních nejen mladých lidí, že filosofii už odzvonilo a že je přežitkem minulosti. 

Tereza jsme položili tyto otázky:

  • Čím se zabývá filosofie?
  • Co obnáší studium filosofie a práce filosofa?
  • Proč má každý filosof jinou pravdu?
  • Jak začít s filosofií?
  • Kde se můžeme s filosofií setkat v běžném životě?

PRACOVNÍ LIST ke stažení ZDE.

AKTUÁLNÍ TÉMATA DO VÝUKY: DALŠÍ ZDROJE

Pokud hledáte aktuální témata, která jsou současně zpracovaná formou vhodnou pro starší žáky a studenty, doporučujeme naši podcastovou sérii Občané z Ostrovní. Podcastová série vzniká za spolupráce Knihovny Václava Havla a spolku Mladí Občané. Mladí moderátoři si v ní zvou své hosty a mluví s nimi o tématech, která zajímají nastupující generaci - duševní zdraví, ekologie, finance, vzdělávání, nerovnosti ve společnosti, vztah mladých k tradicím a další témata. Každý díl má 30 - 40 minut a lze ho zadat jako domácí přípravu před diskusí o tématu ve výuce. 

Copyright © 2021 – 2022, Maturita 21, Všechna práva vyhrazena |