Menu search-web

PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV

Koreanistka NINA ŠPITÁLNÍKOVÁ vysvětluje, co to jsou lidská práva a proč tato práva náleží každému člověku na naší planetě. Z vlastní zkušenosti popisuje porušování lidských práv v Severní Koreji, nejtvrdším totalitním režimu současnosti. Nina mluví také o tom, jak se na porušování lidských práv podílí každý z nás a jak to můžeme změnit. 

Lidská práva náleží každému člověku na této planetě, lidská práva přitom nijak nesouvisí s politickou geografií. Přesto i dnes v době moderních technologií a globalizace jsou práva lidí v mnoha zemích porušována. Severní Korea je jeden z nejtvrdších totalitních režimů současnosti, nejde však rozhodně o jedinou zemi. Nina Špitálníková téma přibližuje stručně a přitom konkrétně a to v pouhých třech minutách. 

O NINĚ

Nina Špitálníková vystudovala koreanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, nyní studuje obor orální historie – soudobé dějiny na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Jako vůbec první ženě ze Západu jí bylo umožněno studovat na Kim Il-songově univerzitě v hlavním městě KLDR Pchjongjangu, kde absolvovala hned dva studijní pobyty.

Své knihy zatím směřuje právě k této ostře sledované části Asie – jedná se o tituly Propaganda v KLDR (2014) a Na studiích v KLDR aneb Mezi dvěma Kimy (2017), Svědectví o životě v KLDR (2020). Jedná se o mozaiku 7 příběhů odvážných lidí z různých společenských kruhů, kteří zariskovali a utekli z KLDR na svobodu. 

OTÁZKY PRO NINU

  • Co to jsou lidská práva?
  • Kde jsou ve světě dnes porušována lidská práva?
  • Co můžeme pro obranu lidských práv sami dělat?
  • Kde se můžeme o tomto tématu dozvědět další informace?

PRACOVNÍ LIST

Pracovní list ke stažení ZDE.

AKTUÁLNÍ TÉMATA DO VÝUKY: DALŠÍ ZDROJE

Pokud hledáte aktuální témata, která jsou současně zpracovaná formou vhodnou pro starší žáky a studenty, doporučujeme naši podcastovou sérii Občané z Ostrovní. Podcastová série vzniká za spolupráce Knihovny Václava Havla a spolku Mladí Občané. Mladí moderátoři si v ní zvou své hosty a mluví s nimi o tématech, která zajímají nastupující generaci - duševní zdraví, ekologie, finance, vzdělávání, nerovnosti ve společnosti, vztah mladých k tradicím a další témata. Každý díl má 30 - 40 minut a lze ho zadat jako domácí přípravu před diskusí o tématu ve výuce. 

Copyright © 2021 – 2024, Maturita 21, Všechna práva vyhrazena |